Početna / Vijesti / Filmske vijesti / Lista dobitnika Oscara za 2015. godinu

Lista dobitnika Oscara za 2015. godinu

oscar-2016Nakon višegodišnjeg iščekivanja, i šest nominacija, na radost fanova širom svijeta, Leonardo DiCaprio je konačno dobio Oscara za najboljeg glumca!

Najbolji film 88. dodjele nagrada Oscar je “Spotlight”.

Najboljom glumicom proglašena je Brie Larson za ulogu u filmu ‘Room’, dok je najbolji režiser Alejandro G. Inarritu za film  ‘The Revenant’.
Oscar za najbolju muziku u filmu ide Enniju Morriconeu za film “The Hateful Eight”, a Oscara za najbolju pjesmu dobila je “Writing’s on the Wall” iz filma “Spectre”.

Najbolji kratkometražni igrani film je “Stutterer” Benjamina Clearyja i Serene Armitage, a najbolji strani film je “‘Son of Saul” redatelja Laszla Nemesa iz Mađarske.

Najbolji kratkometražni dokumentarni film je “A Girl in the River: The Price of Forgiveness”, a najbolji dugometražni dokumentarni film je “Amy”.

Oscara za najbolju mušku sporednu ulogu osvojio je Mark Rylance za film “Bridge od Spies”.

Pogledajte kompletnu listu pobjednika:

NAJBOLJI FILM:
Spotlight

Nominovani su bili:
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room
Spotlight

NAJBOLJI GLUMAC:
Leonardo DiCaprio, The Revenant

Nominovani su bili:
Bryan Cranston, Trumbo
Matt Damon, The Martian
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl

NAJBOLJA GLUMICA:
Brie Larson, Room

Nominovani su bili:
Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, 45 Years
Saoirse Ronan, Brooklyn

NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC:
Mark Rylance, Bridge of Spies

Nominovani su bili:
Christian Bale, The Big Short
Tom Hardy, The Revenant
Mark Ruffalo, Spotlight
Mark Rylance, Bridge of Spies
Sylvester Stallone, Creed

NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA:
Alicia Vikander, The Danish Girl

Nominovani su bili:
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Alicia Vikander. The Danish Girl
Kate Winslet, Steve Jobs

NAJBOLJI REŽISER:
Alejandro G. Inarritu, The Revenant

Nominovani su bili:
Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Alejandro G. Inarritu, The Revenant
Lenny Abrahamson, Room
Tom McCarthy, Spotlight

NAJBOLJI ANIMIRANI FILM:
Inside Out

Nominovani su bili:
Anomalisa
Boy and the World
Inside Out
Shawn the Sheep Movie
When Marley Was There

NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIO:
The Big Short

Nominirani su bili:
The Big Short
Brooklyn
Carol
The Martian
Room

NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIO:
Bridge of Spies

Nominirani su bili:
Bridge of Spies
Carol
The Hateful Eight
Sicario
Star Wars: The Force Awakens

NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM:
Amy

Nominovani su bili:
Amy
Cartel Land
The Look of Silence
What Happened, Miss Simone?
Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

NAJBOLJI KRATKI DOKUMENTARNI FILM:
A Girl In the River: Prince of Forgiveness

Nominovani su bili:
Body Team 12
Chau, Beyond the Lines
A Girl In the River: Prince of Forgiveness
Last Day of Freedom

NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA:
“Writing’s On The Wall,” Spectre

Nominovani su bili:
“Earned It,” Fifty Shades of Grey
“Manta Ray,” Racing Extinction
“Simple Song #3,” Youth
“Til It Happens To You,” The Hunting Ground
“Writing’s On The Wall,” Spectre

NAJBOLJA KINEMATOGRAFIJA:
The Revenant

Nominovani su bili:
Carol
The Hateful Eight
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Sicario

NAJBOLJI SPECIJALNI EFEKTI:
Ex Machina

Nominovani su bili:
Ex Machina
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens

NAJBOLJA MONTAŽA:
Mad Max: Fury Road

Nominovani su bili:
The Big Short
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Spotlight
Star Wars: The Force Awakens

NAJBOLJA MONTAŽA ZVUKA:
Mad Max: Fury Road

Nominovani su bili:
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Sicario
Star Wars: The Force Awakens

NAJBOLJI STRANI FILM:
Son of Saul, Hungary

Nominovani su bili:
Embrace of the Serpent, Colombia
Mustang, France
Son of Saul, Hungary
Theeb, Jordan
A War, Denmark

NAJBOLJI KRATKI ANIMIRANI FILM:
Bear Story

Nominovani su bili:
Bear Story
Prologue
Sanjay’s Super Team
We Can’t Live Without Cosmos
World of Tomorrow Tomorrow

NAJBOLJA ŠMINKA I FRIZURE:
Mad Max: Fury Road

Nominovani su bili:
Mad Max: Fury Road
The 100 Year Old Man Who Climbed Out a Window and Disappeared
The Revenant

NAJBOLJI PRODUKCIJSKI DIZAJN:
Mad Max: Fury Road

Nominovani su bili:
Bridge of Spies
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant

NAJBOLJA KOSTIMOGRAFIJA:
Mad Max: Fury Road

Nominovani su bili:
Mad Max: Fury Road
Carol
Cinderella
The Danish Girl
The Revenant

NAJBOLJI KRATKI FILM:
Stutterer

Nominovani su bili:
Ave Maria
Day One
Everything Will Be OkShok
Stutterer

NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA:
Ennio Morricone, The Hateful Eight

Nominovani su bili:
Ennio Morricone, The Hateful Eight
Carter Burwell, Carol
John Williams, Star Wars: The Force Awakens
Thomas Newman, Bridge of Spies
Johann Johannson, Sicario

https://youtu.be/dyp_DVgT260