Home / Vijesti / Lista dobitnika Oscara za najboljeg glumca

Lista dobitnika Oscara za najboljeg glumca

Oscar for Best Actor
Spisak dobitnika Oscara za najboljeg glumca

2017
Gary Oldman
(Darkest Hour)

2016
Casey Affleck
(Manchester by the Sea)

2015
Leonardo DiCaprio
(The Revenant)

Matthew McConaughey

2014
Matthew McConaughey
(Dallas Buyers Club)

Daniel Day-Lewis Lincoln

2013
Daniel Day-Lewis
(Lincoln)

Jean Dujardin

2012
Jean Dujardin
(The Artist)

Colin-Firth-Kings-Speech

2011
Colin Firth
(The King’s Speech)

Jeff Bridges

2010
Jeff Bridges
(Crazy Heart)

Sean Penn Milk

2009
Sean Penn
(Milk)

Daniel Day-Lewis There Will Be Blood

2008
Daniel Day-Lewis
(There Will Be Blood)

Forest Whitaker

2007
Forest Whitaker
(The Last King of Scotland)

Philip Seymour Hoffman

2006
Philip Seymour Hoffman
(Capote)

Jamie Foxx

2005
Jamie Foxx
(Ray)

Sean Penn

2004
Sean Penn
(Mystic River)

Adrien Brody

2003
Adrien Brody
(The Pianist)

Denzel Washington

2002
Denzel Washington
(Training Day)

Russell Crowe

2001
Russell Crowe
(Gladiator)

Kevin Spacey American Beauty

2000
Kevin Spacey
(American Beauty)

Roberto Benigni

1999
Roberto Benigni
(Life is Beautiful)

Jack Nicholson As Good as It Gets

1998
Jack Nicholson
(As Good as It Gets)

Geoffrey Rush

1997
Geoffrey Rush
(Shine)

Nicolas Cage

1996
Nicolas Cage
(Leaving Las Vegas)

Tom Hanks Forrest Gump

1995
Tom Hanks
(Forrest Gump)

Tom Hanks

1994
Tom Hanks
(Philadelphia)

Al Pacino

1993
Al Pacino
(Scent of a Woman)

Anthony Hopkins

1992
Anthony Hopkins
(Silence of the Lambs)

Jeremy Irons

1991
Jeremy Irons
(Reversal of Fortune)

Daniel Day-Lewis

1990
Daniel Day-Lewis
(My Left Foot)

Dustin Hoffman

1989
Dustin Hoffman
(Rain Man)

Michael Douglas

1988
Michael Douglas
(Wall Street)

Paul Newman

1987
Paul Newman
(The Color of Money)

William Hurt

1986
William Hurt
(Kiss of the Spider Woman)

F. Murray Abraham

1985
F. Murray Abraham
(Amadeus)

Robert Duvall

1984
Robert Duvall
(Tender Mercies)

Ben Kingsley

1983
Ben Kingsley
(Gandhi)

Henry Fonda

1982
Henry Fonda
(On Golden Pond)

Robert-DeNiro

1981
Robert De Niro
(Raging Bull)

Dustin Hoffman

1980
Dustin Hoffman
(Kramer vs. Kramer)

Jon Voight

1979
Jon Voight
(Coming Home)

Richard Dreyfuss

1978
Richard Dreyfuss
(The Goodbye Girl)

Peter Finch

1977
Peter Finch
(Network)

Jack Nicholson

1976
Jack Nicholson
(One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Art Carney

1975
Art Carney
(Harry and Tonto)

Jack Lemmon

1974
Jack Lemmon
(Save the Tiger)

Marlon Brando

1973
Marlon Brando
(The Godfather)

Gene Hackman

1972
Gene Hackman
(The French Connection)

George C. Scott

1971
George C. Scott
(Patton)

John Wayne

1970
John Wayne
(True Grit)

Cliff Robertson

1969
Cliff Robertson
(Charly)

Rod Steiger

1968
Rod Steiger
(In the Heat of the Night)

Paul Scofield

1967
Paul Scofield
(A Man For All Seasons)

Lee Marvin

1966
Lee Marvin
(Cat Ballou)

Rex Harrison

1965
Rex Harrison
(My Fair Lady)

Sidney Poitier

1964
Sidney Poitier
(Lilies of the Field)

Gregory Peck

1963
Gregory Peck
(To Kill a Mockingbird)

Maximilian Schell

1962
Maximilian Schell
(Judgment at Nuremberg)

Burt Lancaster

1961
Burt Lancaster
(Elmer Gantry)

Charlton Heston

1960
Charlton Heston
(Ben-hur)

David_Niven

1959
David Niven
(Separate Tables)

Alec Guinness

1958
Alec Guinness
(The Bridge on the River Kwai)

Yul Brynner

1957
Yul Brynner
(The King and I)

Ernest Borgnine Marty

1956
Ernest Borgnine
(Marty)

on-the-waterfront-marlon-brando

1955
Marlon Brando
(On the Waterfront)

William Holden

1954
William Holden
(Stalag 17)

Gary Cooper High Noon

1953
Gary Cooper
(High Noon)

Humphrey Bogart

1952
Humphrey Bogart
(The Africa Queen)

Jose Ferrer

1951
Jose Ferrer
(Cyrano de Bergerac)

Broderick Crawford

1950
Broderick Crawford
(All The King’s Men)

Laurence Olivier

1949
Laurence Olivier
(Hamlet)

ronald-colman

1948
Ronald Colman
(A Double Life)

Fredric March

1947
Fredric March
(The Best Years of Our Lives)

Ray Milland

1946
Ray Milland
(The Lost Weekend)

Bing Crosby

1945
Bing Crosby
(Going My Way)

Paul Lukas

1944
Paul Lukas
(Watch on the Rhine)

James Cagney

1943
James Cagney
(Yankee Doodle Dandy)

gary-cooper

1942
Gary Cooper
(Sergeant York)

Jimmy Stewart

1941
Jimmy Stewart
(The Philadelphia Story)

Robert Donat

1940
Robert Donat
(Goodbye Mr. Chips)

Spencer Tracy Boys Town

1939
Spencer Tracy
(Boys Town)

Spencer Tracy

1938
Spencer Tracy
(Captains Courageous)

Paul Muni

1937
Paul Muni
(The Story of Louis Pasteur)

Victor McLaglen

1936
Victor McLaglen
(The Informer)

Clark Gable

1935
Clark Gable
(It Happened One Night)

Charles Laughton

1933-34
Charles Laughton
(The Private Life of Henry VIII)

wallace-beery

1932-33
Wallace Beery
(The Champ)

Lionel-Barrymore

1931-32
Lionel Barrymore
(A Free Soul)

1930-31
George Arliss
(Disraeli)

Warner-Baxter

1929-30
Warner Baxter
(In Old Arizona)

emil-jannings

1928.
Emil Jannings
(The Last Command)

Pogledajte kompletnu listu filmova koji su osvojili Oscara za najbolji film.