Poznat Takmičarski program SFF-a za kratki i studentski film
Publika ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala u sklopu Takmičarskog programa za kratki film imat će priliku pogledati 11 filmova, a u sklopu Takmičarskog programa za studentski film bit će prikazano 13 filmova.
Takmičarski program – kratki film je jedna od najuzbudljivijih sekcija Sarajevo Film Festivala. Sam format kratkometražnog filma ograničen je samo trajanjem te predstavlja jednu od najslobodnijih filmskih formi, dok publici omogućava da u relativno kratkom vremenu doživi više različitih filmskih iskustava. Program ima za cilj da publiku i filmske profesionalce upozna s novim regionalnim filmskim autorima i njihovim kratkim filmovima.
Od preko 500 prijavljenih i pogledanih filmova, publika će imati priliku vidjeti 11 u ovogodišnjoj konkurenciji, od čega je čak sedam svjetskih i četiri regionalne premijere te jedan omnibus izvan konkurencije.
Filmovi se takmiče za nagradu Srce Sarajeva za najbolji kratki film i jednu Specijalnu plaketu.
U nastavku pročitajte koji su to filmovi:
SVJETSKE PREMIJERE
DAH
BiH, 2018, 13 min.
Režija: Ermin Bravo
MORSKI BRIZ
Rumanija, 2018, 28 min.
Režija: Cecilia Stefanescu
PELOID
Crna Gora, 2018, 19 min.
Režija: Bojan Stijović
SMRT BIJELA KOST
Hrvatska, 2018, 21 min.
Režija: Filip Mojzeš
ŠUMA / TO DASOS
Grčka, 2018, 18 min.
Režija: Lia Tsalta
TITANIJUM / TITANYUM
Turska, 2018, 15 min.
Režija: Gökçe Erdem
VAN SEZONE / SZEZON UTÁN
Mađarska, 2018, 10 min.
Režija: Orsolya Lang
REGIONALNE PREMIJERE
HECTOR MALOT: POSLJEDNJI DAN GODINE / EKTORAS MALO: I TELEFTEA MERA TIS CHRONIAS
Grčka, 2018, 24 min.
Režija: Jacqueline Lentzou
LEDENI BRIJEGOVI / ICEBERGS
Grčka, 2018, 10 min.
Režija: Eirini Vianelli
NEPUTOVANJA / UNTRAVEL
Srbija, 2018, 9 min.
Režija: Ana Nedeljković, Nikola Majdak
SVE JE TAKO DALEKO / TOTUL E FOARTE DEPARTE
Rumanija, 2018, 15 min.
Režija: Emanuel Pârvu
TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM, IZVAN KONKURENCIJE
DUBOKI REZOVI
Hrvatska, 2018, 75 min.
Režija: Dubravka Turić, Filip Mojzeš, Filip Peruzović
MEĐUNARODNA PREMIJERA
Drugo izdanje Takmičarskog programa – studentski film donosi 13 kratkih i srednjemetražnih filmova u službenoj selekciji. U ovom programu bit će prikazano deset igranih, dva dokumentarna i jedan animirani film, čije trajanje ne prelazi 60 minuta, a koji su nastali kao dio nastavnog procesa na nekoj od regionalnih filmskih škola.
Izvan konkurencije bit će prikazan i jedan dugometražni igrani film, te omnibus diplomiranih reditelja Sam Spiegel Film and Television School i tri filma gostujuće filmske škole London Film School. Time i ove godine Sarajevo Film Festival donosi bogat i raznovrstan program studentskog filma koji kvalitetom ne zaostaje za profesionalnom filmskom produkcijom regiona.
Filmovi u konkurenciji takmiče se za nagradu Srce Sarajeva.
U nastavku pročitajte koji su to filmovi:
SVJETSKE PREMIJERE
16 UDARACA / 16 LOVITURI
Rumunija, 2018, 34 min.
Režija: Alexandru Badea
JEDINI
Srbija, 2018, 29 min.
Režija: Nikola Polić
KRALJEVSKO PLAVA / ROYALBLAU
Austrija, 2018, 20 min.
Režija: Dinko Draganović
MAJKINO ZLATO
Bosna i Hercegovina, 2018, 27 min.
Režija: Irfan Avdić
TUGA PROŠLOG VREMENA / GEÇEN ZAMANIN ÜZÜNTÜSÜ
Turska, 2018, 15 min.
Režija: Deniz Telek
MEĐUNARODNE PREMIJERE
NAJTOPLIJI DANI LJETA / NAJTOPLIJI DANI LETA
Srbija, 2017, 22 min.
Režija: Maša Šarović
OPSADA / OSTROM
Mađarska, 2018, 23 min.
Režija: István Kovács
POSLJEDNJI POZIV / LAST CALL
Mađarska, 2018, 27 min.
Režija: Hajni Kis
SNJEŠKO / DER SCHNEEMANN
Austrija, 2018, 20 min.
Režija: Leni Gruber
REGIONALNE PREMIJERE
APOLLO JAVAHKETI
Gruzija, 2018, 16 min.
Režija: Bakar Cherkezishvili
PODJEDNAKO CRVENO I PLAVO / ALBASTRU SI ROSU, IN PROPORTII EGALE
Rumunija, 2018, 21 min.
Režija: Georgiana Moldoveanu
PROLJEĆE, LJETO, JESEN, ZIMA… PROLJEĆE / İLKBAHAR, YAZ, SONBAHAR, KIŞ… VE İLKBAHAR
Turska, 2018, 7 min.
Režija: Hamza Uysal
VOLTAŽA / VOLTAGE
Austrija, 2018, 16 min.
Režija: Samira Ghahremani
TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM, IZVAN KONKURENCIJE
BANDITI U POTRAZI ZA MAMOM
Srbija, 2018, 70 min.
Režija: Kosta Ristić
VOICE OVER
Izrael, 2018, 85 min.
Režija: Sigalit Liphshitz, Orit Fouks Rotem, Eitan Anner, Nir Bergman, Tom Shoval, Maya Kenig
SVJETSKA PREMIJERA
TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM, ŠKOLA GOST: LONDON FILM SCHOOL
OI NATHAN
Ujedinjeno Kraljevstvo
Režija: Thomas Rowe
TRI CENTIMENTRA / THREE CENTIMETRES
Ujedinjeno Kraljevstvo
Režija: Lara Zeidan
U BRDIMA / IN THE HILLS
Ujedinjeno Kraljevstvo
Režija: Hamid Ahmadi