Vijesti

Završilo 5. izdanje filmske konferencije PROFilm Days!

Održan peti simpozij audiovizualne industrije PROFilm Days! Više od 13 milijuna eura, 320 domaćih filmskih djelatnika, 1180 statista – to je samo dio brojki projekta Canary Black

Jučer je, u Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, održano peto izdanje simpozija audiovizualne industrije, PROFilm Days! Brojni domaći i inozemni stručnjaci podijelili su dobra i loša iskustva, izazove s kojima se bore svakodnevno.

Ovogodišnje, peto izdanje konferencije PROFilm Days otvorilo je brojne aktualne teme kroz panele i prezentacije raznih stručnjaka audiovizualne industrije. Posebno izdvajamo fascinantne brojke domaćih  producenata Igora Nole i Nebojše Tarabe koji su u Hrvatsku doveli velike filmske projekte kao što su Ipcress File, Hotel Portofino, Hitman’s Wife’s Bodyguard i brojni drugi. Igor Nola zaslužan je za snimanje filma ‘Canary Black’ s Kate Beckinsale u glavnoj ulozi koji se krajem 2022. više od 60 dana snimao u Zagrebu. Na panelu pod nazivom ‘Canary Black; Što ovako veliki projekt znači za grad Zagreb’ iznio sljedeće podatke: ‘Na dane snimanja akcijskih scena 175 zaštitara dnevno osiguravalo je ulice; na filmu su radila 402 filmska djelatnika od kojih 320 hrvata, od kojih čak 14 pripravnika; 1180 statista, 14 hrvatskih glumaca i glumica (Romina Tonković, Igor Pečenjev, Luka Alagić, Ana Čilaš, Rok Juričić, Aleksandra Stojaković, Dominik Čičak i drugi); za sva noćenja u hotelima plaćeno je 592 tisuće eura; ukupan hrvatski dio budžeta bio je čak 13,884 milijuna eura’. Nebojša Taraba, producent već treće sezone serije ‘Hotel Portofino’ također je iznio fascinantne brojke; ’15 milijuna eura je ostalo u Hrvatskoj od snimanja tri sezone Hotela Portofino, ostvareno je više od 27.000 noćenja; 95% filmske ekipe bili su hrvatski filmski radnici i u svim sektorima bili su zaposleni filmski pripravnici!’. Serija Hotel Portofino prikazuje se u više od 70 zemalja, treća sezona a i film Canary Black svoju svjetsku distribuciju očekuju u 2024. Promocija i budući turistički prihodi koje će samo ova dva projekta donjeti Zagrebu i Hrvatskoj nemjerljivi su.

Na samom početku konferencija je otvorena protokolarnim govorima organizatora, zamjenika Gradonačelnika, te ravnatelja Hrvatskog audiovizualnog centra. “Tijekom pet godina ugostili smo brojne filmske profesionalce, među kojima i dobitnike Oscara, Emmyja, no najbitnije nam je da smo o našoj industriji razgovarali o kao o industriji, kulturnoj grani koja uz umjetnički aspekt zarađuje novac i promovira svoje države i kulturu na fantastičan način u cijelom svijetu. A posebno je bitno naglasiti kako međunarodne produkcije, treniranje novih pripravnika, učenje od drugih filmskih profesionalaca iz svijeta, ujedno pomažu i nacionalnim projektima kojih je na godišnjoj razini sve više i više”, rekla je Mia Pećina Drašković, voditeljica Zagrebačkog filmskog ureda. Christopher P. Marcich, ravnatelj HAVCa, podsjetio je na rezultate ostvarene kroz 15 godina djelovanja HAVC-a, što uključuje preko 1100 sufinanciranih filmova svih rodova, žanrova i trajanja te preko 200 hrvatskih filmova prikazanih u kinima. Istaknuo je da će se s povećanjem prihoda od Ministarstva kulture i medija te zakonskih obveznika omogućiti bolji uvjeti za nacionalnu proizvodnju i sektor u cjelini. Luka Korlaet, zamjenik Gradonačelnika grada Zagreba, naglasio je da Grad podržava audiovizualni sektor u svim segmentima i da u potpunosti razumiju što filmovi i serije znače za gradove te da će i u budućnosti dati sve što je u njihovoj mogućnosti kako bi produkcije i hrvatskih i međunarodnih projekata u Zagrebu dobili podršku koja im je potrebna. Također, naglasio je da uviđaju važnost infrastrukture i velike potrebe izgradnje filmskog studija, te da Grad već radi na mogućim modelima financiranja i lokaciji istog. ‘Snimanje filma Canary Black u Zagrebu bilo vrlo izazovno, pogotovo posložiti hodogram sa svim uredima, pogotovo zatvaranja cesta i noćnog snimanja, ali sad kad je prvi test prošao budućim produkcijama će biti zasigurno puno lakše. Direktan ukupan prihod koji je Grad Zagreb osigurao od ovog snimanja je bio 2,131.273 kn tj. 282.868 eura, što uključuje javne površine, Zagrebački holding, Zet i druge odjele. No tu je još i indirektni prihod od boravišnih pristojbi, prireza od autorskih honorara djelatnika i drugo’ izjavio je g. Korlaet.

Panel ‘Velikih 70!’, koji je okupio Vinka Brešana, ravnatelja Zagreb Filma, Danijela Peka, umjetničkog ravnatelja Pula film Festivala i Davora Švaića, ravnatelja Akademije dramskih umjetnosti,kojepovezuje ovakva zaista impresivna godišnjica postojanja, složili su se u jednom: moramo se baviti restauracijom filmova i očuvanjem baštine!

Panel pod nazivom 12 transformacija za priče i budućnost u organizaciji DKE-Ureda MEDIA Hrvatska predstavio je dvije dugogodišnje filmske profesionalke: producenticu Helene Granqvist (Švedska) i scenaristicu Valeriu Richter (Danska) koje su stekle značajno iskustvo u međunarodnoj filmskoj i TV industriji i međusobno pokrivaju širok raspon produkcije i pisanja igranih i dokumentarnih filmova, TV serija, kao i financiranje i organiziranje laboratorija za inovativni razvoj, proizvodnju i savjetovanje o scenarijima, stvarajući nove koncepte obuke za mlade talente i iskusne filmaše.

Tri predstavnika svjetske organizacije location managera (LMGI): John Rakich iz Kanade koji je ujedno i predsjednik LMGI, Benjamin Hendriks iz Nizozemske i E.J. Richards iz Velike Britanije, a koji su birali lokacije snimanja za neke od najvećih filmskih hitova kao što su serije Bridgerton, The Expanse, Shadowhunters i Atlanta te filmovi The Conjuring 2, The Aeronauts i dokumentarni film o Drugom svjetskom ratu Occupied City koji je režirao Steve McQueen i koji se snimao na više od 2000 lokacija obišli su u sedam dana Hrvatsku uzduž i poprijeko. Naglasili su da Hrvatska ima puno ne otkrivenih lokacija koje još nisu bile na ekranu što svi location manadžeri uvijek traže, objasnili da sve radimo dobro, ali da je jednostavno to proces koji traje dugi niz godina i da smatraju da smo sada negdje na polovici da postanemo i ostanemo destinacija kojoj se produkcije vraćaju. I oni su naglasili koliko je važna infrastruktura te potreba za studiom te poručili da se ne treba odmah graditi mega projekt, da krenemo prvo s prenamjenom velikih skladišta i da takvih imamo čim više, pa da će takav pristup nakon nekoliko godina donjeti i mega projekt studija.

Panel Hrvatskog društva filmskih djelatnika, na kojem se razgovaralo o održivoj filmskoj produkciji na hrvatski način potaknuo je producenticu Ankicu J. Tilić da objasni kako je hrvatski film itekako zelen, jer su budžeti toliko mali da se sve reciklira, ne grade se velike scene, base kampovi i sl.

Hrvatsko društvo filmskih djelatnika svake godine bira dugometražni film koji će biti kandidat Hrvatske u natjecanju za nagradu Oscar, u kategoriji najbolji međunarodni dugometražni film. Ove godine je izabran film ‘Tragovi’, dugometražni prvijenac redateljice Dubravke Turić i producentice Ankice Jurić Tilić. A kakav je bio put od scenarija do hrvatskog kandidata za Oscara ispričale su Dubravka Turić čiji je ovo prvi dugometražni film i Tajana Čanić Stanković koja je zaslužna za odličnu scenografiju na filmu i koja je imala čak četiri filma na ovogodišnjem Pula Film Festivalu. Istaknule su da su Tragovi specifični po tome što ništa nije dorađivano u post produkciji. Boško Picula, moderator panela, podijelio je predviđanja poznatog časopisa Variety koji je Tragove stavio na 26 mjesto od ukupno 90 nominiranih naslova!

Na kraju simpozija razgovarali su nacionalni i regionalni distributeri; Igor Stankovic, direktor MCF Megacom (Srbija), Boštjan Virc, producent (Slovenija), Slobodan Čiča, Karantanija cinemas d.o.o., regionalni direktor distribucije za Universal International, Ivor Šiber, Jučer doo, producent i distributer (Hrvatska), Danijela Fabric Fabijanac, Predsjednica Kino mreže Hrvatska, uz moderatora Danijela Peka, umjetničkog ravnatelja Pula FF koji su uspoređivali razlike između gledanosti srpskih, slovenskih i hrvatskih filmova u kinima te kako vratiti u kina publiku od 40+ godina koja se drastično smanjila nakon pandemije.  

Sva predavanja uskoro će biti dostupna na web stranici Zagrebačkog filmskog ureda www.filmzagreb.hr, a sve dodatne informacije o snimanjima u Zagrebu pratite i na našim društvenim mrežama.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)