Vijesti

Glumac Gene Hackman i njegova supruga pronađeni mrtvi u domu

Legendarni holivudski glumac Gene Hackman pronađen je mrtav u svojoj kući u Santa Feu u Novom Meksiku zajedno sa svojom suprugom, pijanisticom Betsy Arakawom, prenosi Santa Fe New Mexican pozivajući se na policiju.

Policija okruga Santa Fe otkrila je tijela dvostrukog dobitnika Oscara (95) i 63-godišnje Betsy i njihovog psa u srijedu poslijepodne.

Ne sumnja se na krivično djelo, ali nije ni objavljen uzrok smrti. Šerif okruga Santa Fe Adan Mendoza potvrdio je vijest u četvrtak.

U filmu je debitirao 60-ih

Eugene Gene Hackman rođen je 30. januara 1930. u San Bernardinu, Kalifornija, SAD. Nakon što su mu se roditelji razveli, preselio se u Danville u Illinoisu, gdje je živio s nanom. S 16 godina napustio je dom i, lažući o svojim godinama, pridružio se Marincima Sjedinjenih Američkih Država, služeći kao radio-operater tokom četiri i pol godine. Nakon otpusta 1951., radio je razne poslove prije nego što je odlučio slijediti glumačku karijeru.

Hackman je pohađao Pasadena Playhouse u Kaliforniji, gdje je upoznao Dustina Hoffmana. Uprkos početnim kritikama i sumnjama u njihov uspjeh, obojica su se preselila u New York kako bi nastavila glumačku karijeru. Hackman je započeo s manjim ulogama na televiziji i pozorištu, a filmski debi ostvario je 1964. u filmu Lilith. Prvi značajan uspjeh postigao je ulogom Bucka Barrowa u filmu Bonnie i Clyde (1967.), za koju je nominiran za Oscara za najboljeg sporednog glumca.

Osvojio dva Oscara

Godine 1971. Hackman je osvojio Oscara za najboljeg glumca za ulogu detektiva Jimmyja Popeye Doylea u filmu The French Connection. Tokom karijere osvojio je još jednog Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Malog Billa Daggetta u filmu Unforgiven (1992). Poznat je i po ulozi Lexa Luthora u filmu Superman (1978) i njegovim nastavcima. Hackman je glumio u više od 80 filmova, uključujući The Conversation (1974), Mississippi Burning (1988) i Heist (2001).

Osim glume, Hackman se bavio pisanjem te je objavio nekoliko romana, uključujući Wake of the Perdido Star (1999) i Pursuit (2013). Povukao se iz glume 2004. godine, a posljednjih godina živio je povučeno u Novom Meksiku. Posvetio se pisanju i slikanju.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)