Home / Vijesti / Ovogodišnji program Talents Sarajevo će ugostiti 61 sudionika iz nekoliko država

Ovogodišnji program Talents Sarajevo će ugostiti 61 sudionika iz nekoliko država

Dvanaesti po redu Talents Sarajevo će tokom 24. Sarajevo Film Festivala ugostiti 61 perspektivnog glumca, snimatelja, režisera, montažera, filmskog kritičara, producenta i scenaristu iz Jugoistočne Europe i Južnog Kavkaza.

Ove godine sudionici programa Talents Sarajevo dolaze iz 13 od 19 država obuhvaćenih programom, a to su Armenija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Gruzija, Grčka, Mađarska, Kosovo, Makedonija, Rumunjska, Srbija, Slovenija i Turska. Broj sudionika u odnosu na prethodne godine je smanjen na 61 sudionika, a ove godine je oboren i rekord u broju aplikacija (398), što zajedno čini konkurenciju koja je jača nego ikada.

Broj sudionika po državama je jednako raspoređen ove godine u odnosu na prethodne, tako da od jednog do deset kandidata dolazi iz svake države; Grčka ima najveći broj sudionika sa 10, prate je Rumunjska i Turska sa osam sudionika po državi i Srbija sa šest.

Talents Sarajevo 2018 sudionicima će ponuditi bogat program master predavanja, diskusija, praktičnih radionica i filmskih projekcija koje će biti organizirane tokom održavanja Sarajevo Film Festivala. Specifični programski moduli namijenjeni filmskim radnicima različitih profesionalnih profila, sudjelovanje cijenjenih međunarodnih filmskih stručnjaka, kao i Pack&Pitch and Script Station laboratoriji za razvoj projekata odlikuju se specifično osmišljenim pristupom mentorstvu i podršci koje Talents Sarajevo program nudi neafirmiranim talentima iz regije.

Talents Sarajevo program je pokrenut u saradnji s Međunarodnim filmskim festivalom u Berlinu i programom Berlinale Talents. Tokom proteklih deset godina postojanja program se kontinuirano razvijao i postepeno je prerastao u regionalno sjecište za upoznavanje i obuku perspektivnih filmskih radnika.

Osim što okuplja mlade filmaše i pruža im priliku za profesionalno usavršavanje, ova platforma sudionike upoznaje sa radom etabliranih filmskih stručnjaka, informira ih o savremenim tokovima u filmskoj industriji i umjetnosti, te ih predstavlja regionalnoj i međunarodnoj filmskoj zajednici.

Sudionici programa Talents Sarajevo 2018.
GLUMCI:
1. Abdulaziz Capkurt TURSKA
2. Alfredo Constantin Minea RUMUNJSKA
3. Angela Dimitrova MAKEDONIJA
4. Ayris Alptekin TURSKA
5. Elit Işcan TURSKA
6. Hrvojka Begović HRVATSKA
7. Leon Ristov MAKEDONIJA
8. Liza Marija Grašič SLOVENIJA
9. May-Linda Kosumovic KOSOVO
10. Pavel Ulici RUMUNJSKA
11. Pavle Čemerikić SRBIJA
12. Zlatko Teskeredžić BOSNA I HERCEGOVINA

REŽISERI:
1. Alexa Bakony MAĐARSKA
2.Alexandra Matheou CIPAR
3. Ana Trebše SLOVENIJA
4. Andreas Vakalios GRČKA
5. Andreea Lacatus RUMUNJSKA
6. Anja Kavić BOSNA I HERCEGOVINA
7. Athanasios Psichogios GRČKA
8. Berrak Çolak TURSKA
9. Christos Netsos GRČKA
10. Daniel Hever MAĐARSKA
11. Dritero Mehmetaj KOSOVO
12. Eleni Molfeti GRČKA
13. Fisnik Maxhuni KOSOVO/ŠVICARSKA
14. Hani Domazet HRVATSKA
15. Hanis Bagashov MAKEDONIJA
16. Hayk Matevosyan ARMENIJA
17. Kostas Chaliasas GRČKA
18. Pinar Yorgancioğlu TURSKA
19. Ryan Gatt MALTA
20. Svetislav DragomiroviĆ SRBIJA
21. Yana Lekarska-Tzoneva BUGARSKA

PRODUCENTI:
1. Ana-Maria Voicu RUMUNJSKA
2. Andrijana Sofranić SRBIJA
3. Ani Kashia GRUZIJA
4. Athanasia Kokolaki GRČKA
5. Čarna Vučinić SRBIJA
6. Fani Skartouli GRČKA
7. Katarina Prpić HRVATSKA
8. Sinem Altindag TURSKA

SCENARISTI:
1. Areg Azatyan ARMENIJA
2. Daria Keršić HRVATSKA
3. Livia Diana Plopeanu RUMUNIJA
4. Nadya Todorova BUGARSKA
5. Răzvan-Gabriel Dutchevici RUMUNJSKA
6. Vahagn Karapetyan ARMENIJA
7. Vahit Saritas TURSKA

MONTAŽERI:
1. Letitia Gabriela Stefanescu RUMUNJSKA
2. Martin Ivanov MAKEDONIJA
3. Smaro Papaevangelou GRČKA

DoPs:
1. Asimina Lydia Dionysopoulou GRČKA
2. Eszter Natasa Csepeli MAĐARSKA
3. Ioannis Karabatsos GRČKA
4. Stefan Đorđević SRBIJA
5. Uğur Becer TURSKA

TALENT PRESS:
1. Barbara Majsa MAĐARSKA
2. Jovan Marković SRBIJA
3. Mirela Vasileva BUGARSKA
4. Nadina Stefančič SLOVENIJA
5. Victor Morozov RUMUNJSKA

PACK & PITCH:
1. Alexa Bakony MAĐARSKA reditelj, „Tobias“
2. Ana-Maria Voicu RUMUNJSKA producent, „The Day the Child in me Died“
3. Athanasia Kokolaki GRČKA producent, „KERR“
4. Athanasios Psichogios GRČKA reditelj, „Remember“
5. Fisnik Maxhuni KOSOVO/ŠVICARSKA reditelj, „Syzygy“
6. Pinar Yorgancioğlu TURSKA, reditelj „Those Who Whistle After Dark“

FILM STAGE STUDIO:
1. Eleni Molfeta, reditelj, GRČKA
2. Hayk Matevosyan, reditelj, ARMENIJA
3. Nadya Todorova, scenarista, BUGARSKA