Home / Vijesti / ‘Fatima’ i ‘Mustang’ dobitnici Cezara za 2015. godinu

‘Fatima’ i ‘Mustang’ dobitnici Cezara za 2015. godinu

FATIMAFilm “Fatima” reditelja Philippe Faucona proglašen je najboljim filmom na ovogodišnjoj dodjeli francuske nacionalne filmske nagrade Cezar u Parizu.

Francusko-turski film “Mustang” rediteljke Deniz Gamze Ergüven dobio je Cezara za najbolje debitantsko ostvarenje.

„Fatima“ prati život samohrane majke, imigrantice koja ne poznaje francuski jezik, a koja se bori da izgradi bolji život za sebe i svoje kćerke. Dok radi nekoliko poslova kako bi prehranila svoju porodicu, susreće se s predrasudama i kulturološkim razlikama.
Najboljim glumcem proglašen je Vincent Lindon za ulogu u filmu “The Measure of a Man”, dok je najbolja glumica Catherine Frot za ulogu u filmu “Marguerite”.

Lista pobjednika:

– Najbolji film:
Fatima, Philippe Faucon

Nominovani su bili i:
Dheepan, Jacques Audiard

The Measure of a Man, Stephane Brize

Marguerite, Xavier Giannoli

Mon Roi, Maiwenn

Mustang, Deniz Gamze Erguven

Standing Tall, Emmanuelle Bercot

My Golden Days, Arnaud Desplechin

– Najbolja sporedna glumica:
Sidse Babett Knudsen, Courted

Nominovane su bile i:
Sara Forestier, Standing Tall

Agnes Jaoui, Comme un Avion

Noemie Levovsky, Summertime

Karin Viard, 21 Nights With Pattie

– Najbolja nova glumica:
Zita Hanrot, Fatima

Nominovane su bile i:
Camille Cottin, Connasse, Princesse des Coeurs

Sara Giraudeau, Les Betises

Diane Rouxel, Standing Tall

Lou Roy-Lecolllinet, My Golden Years

– Najbolji novi glumac:
Rod Paradot, Standing Tall

Nominovani su bili i:
Swann Arlaud, Les Anarchistes

Quentin Dolmaire, My Golden Days

Felix Moati, All About Them

Finnegan Oldfield, Cowboys

– Najbolji prvi film:
Mustang, Deniz Gamze Erguven

Nominovani su bili i:
SK1, Frederic Tellier

Cowboys, Thomas Bidegain

The Wakhan Front, Clement Cogitore

Nous Trois ou Rien, Kheiron

– Najbolja kinematografija:
Christophe Offenstein, Valley of Love

Nominovani su bili i:
Eponine Momenceau, Dheepan

Glynn Speekaert, Marguerite

David Chizallet, Mustang

Irina Lubtchansky, My Golden Days

– Najbolji kostimi:
Pierre-Jean Larroque, Marguerite

Nominovani su bili i:
Anais Romand, The Diary of a Chambermaid

Selin Sozen, Mustang

Catherine Leterrier, L’Odeur de la Mandarin

Nathalie Paoul, My Golden Days

– Najbolji kratki film:
La Contre Allee, Cecile Durcocq

Nominovani su bili i:
Le Dernier des Cefrans, Pierre-Emmanuel Urcun

Essaie de Mourir Jeune, Morgan Simon

Guy Moquet, Demis Herenger

– Najbolji dokumentarni film:
Demain, Cyril Dion and Melanie Laurent

Nominovani su bili i:
Le Bouton de Nacre, Patricio Guzman

Cavanna, Jusqu’a l’Ultime Seconde, J’Ecrirai, Denis Robert and Nina Robert

L’Image Manquante, Rithy Pahn

Une Jeunesse Allemande, Jean-Gabriel Periot

– Najbolji animirani film:
The Little Prince, Mark Osborne

Nominovani su bili i:
Adama, Simon Rouby

April and the Twisted World, Christian Desmares and Franck Ekinci

Najbolji kratki animirani film:
Le Repas Dominical, Celine Devaux

Nominovani su bili i:
La Nuit Americaine d’Angelique, Pierre-Emmanuel Lyet and Joris Clerte

Sous Tes Doigts, Marie-Christine Courtes

– Najbolji režiser:
Arnaud Desplechin, My Golden Days

Nominovani su bili i:
Jacques Audiard, Dheepan

Stephane Brize, The Measure of a Man

Xavier Giannoli, Marguerite

Maiwenn, Mon Roi

Deniz Gamze Erguven, Mustang

Emmanuelle Bercot, Standing Tall

– Najbolja glumica:
Catherine Frot, Marguerite

Nominovane su bile i:
Loubna Abidar, Much Loved

Emmanuelle Bercot, Mon Roi

Cecile de France, Summertime

Catherine Deneuve, Standing Tall

Isabelle Huppert, Valley of Love

Soria Zeroual, Fatima

– Najbolji glumac:
Vincent Lindon, The Measure of a Man

Nominovani su bili i:
Jean-Pierre Bacri, La Vie Tres Privee de Monsier Sim

Vincent Cassel, Mon Roi

Francois Damiens, Cowboys

Gerard Depardieu, Valley of Love

Antonythasan Jesuthasan, Dheepan

Fabrice Luchini, Courted

– Najbolji strani film:
Birdman, Alejandro G. Inarritu

Nominovani su bili i:
Son of Saul, Laszlo Nemes

Je Suis Mort Mais J’Ai Des Amis, Guillaume and Stephane Malandrin

Mia Madre, Nanni Moretti

Taxi, Jafar Panahi

The Brand New Testament, Jaco Van Dormael

Youth, Paolo Sorrentino

– Najbolji originalni scenario:
Deniz Gamze Erguven and Alice Winocour, Mustang

Nominovani su bili i:
Noe Debre, Thomas Bidegain, Jacques Audiard, Dheepan

Xavier Giannoli, Marguerite

Emmanuelle Bercot and Marcia Romano, Standing Tall

Arnaude Despleching and Julie Peyr, My Golden Days

– Najbolji adaptirani scenario:
Philippe Faucon, Fatima

Nominovani su bili i:
David Oelhoffen and Frederic Tellier, SK1

Samuel Benchetrit, Asphalte

Vincent Garenq and Stephane Cable, L’Enquete

Helene Zimmer and Benoit Jacquot, The Diary of a Chambermaid

-Najbolji sporedni glumac:
Benoit Magimel, Standing Tall

Nominovani su bili i:
Michel Fau, Marguerite

Louis Garrel, Mon Roi

Andre Marcon, Marguerite

Vincent Rottiers, Dheepan

– Najbolja dekoracija:
Martin Kurel, Marguerite

Nominovani su bili i:
Michel Barthelemy, Dheepan

Katia Wyszkop, The Diary of a Chambermaid

Jean Rabasse, L’Odeur de la Mandarine

Toma Baqueni, My Golden Days

– Najbolje editovanje:
Mathilde van de Moortel, Mustang

Nominovani su bili i:
Juliette Welfling, Dheepan

Cyril Nakache, Marguerite

Simon Jacquet, Mon Roi

Laurence Briaud, My Golden Days

– Najbolji zvuk:
Fancois Musy and Gabriel Hafner, Marguerite

Nominovani su bili i:
Danie Sobrino, Valerie Deloof and Cyril Holtz, Dheepan

Nicolas Rovost, Agnes Ravez and Emmanuel Croset, Mon Roi

Ibrahim Gok, Damien Guillaume and Olivier Goinard, Mustang

Nicolas Cantin, Sylvain Malbrant and Stephane Theibaut, My Golden Days

– Najbolja originalna muzika:
Warren Ellis, Mustang

Nominovani su bili i:
Raphael, Cowboys

Ennio Morricone, Come What May

Stephen Warbeck, Mon Roi

Gregoire Hetzel, My Golden Days